Vihorlat, s. r. o., Snina, rozbieha projekty na oživenie výroby

05.02.2006 Snina

Snina 5. februára (TASR) - Najväčší zamestnávateľ v sninskom regióne spoločnosť s r. o. Vihorlat Snina rozbieha v týchto dňoch viacero projektov orientovanýc...
Snina 5. februára (TASR) - Najväčší zamestnávateľ v sninskom regióne spoločnosť s r. o. Vihorlat Snina rozbieha v týchto dňoch viacero projektov orientovaných na oživenie výroby.

\"Najvýznamnejší projekt je s firmou Konecranes z Fínska v oblasti výroby žeriavov a žeriavových mačiek, potom sú to talianski partneri v oblasti výroby lisov a ešte existuje potenciálny záujemca o výrobu technologických konštrukcií z Francúzska, \" uviedol dnes pre TASR generálny riaditeľ Vihorlatu Vladimír Korfant. Dodal, že firma má viacero problémov a hľadá riešenia na ich elimináciu.
Kým v polovici minulého roka mal strojársky podnik záväzky v objeme vyše 300 miliónov Sk, v súčasnosti sa mu ich podarilo znížiť asi o jednu tretinu. Chýbajúce zdroje na eliminovanie starých záväzkov chce vedenie spoločnosti okrem iného získať aj z predaja nepotrebných hál a pozemkov. Na predaj ponúknuté nehnuteľnosti majú podľa riaditeľa dostatočnú hodnotu, aby znížili zadlženie firmy na prijateľnú úroveň tak, aby umožnila rozbehnúť ďalšiu výrobu. Tú sústredilo vedenie Vihorlatu do dvoch hál - Lisy a Žeriavy. Vlani predalo energetickú divíziu a Zlievareň. Štyri haly odkúpila sninská samospráva pre budúci priemyselný park.
Podľa Korfanta vstupuje Vihorlat do obdobia konsolidácie. Vďaka predaju dvoch spomínaných prevádzok uhradila firma väčšinu finančných záväzkov, hlavne 100-miliónový úver Slovenskej sporiteľni. Spoločnosť postupne spláca dodávateľské záväzky. Tie za posledných 6 mesiacov klesli zo 160 miliónov na 128 miliónov Sk.
V súčasnosti Vihorlat, s. r. o. , Snina, zamestnáva 380 pracovníkov. V roku 2001 prešla firma konkurzom, v ktorom spoločnosť odkúpil slovenský Gerlachov Hubertus spolu s holandským investorom Cebuwa. V tom čase zamestnával podnik 1 700 pracovníkov a jeho záväzky po lehote splatnosti tvorili 1,1 miliardu Sk, čo predstavovalo asi dvojnásobok ročných tržieb. Krízový manažment nedokázal ani po štyroch rokoch fabriku oživiť.
 

Vyberte región